Afera Wirecard 2 lata temu wstrząsnęła niemiecką gospodarką. Najważniejszym wnioskiem płynącym z niemieckiego skandalu finansowego, jest konkluzja, że niemiecki system polityczno-gospodarczy zupełnie zatracił zdolność do wykrywania patologicznych zjawisk. Natomiast największą ofiarą tego stanu rzeczy jest niemieckie społeczeństwo, które ponosi główny ciężar kosztów impotencji państwa. Brak należytego funkcjonowania organów państwowych oraz utrata zdolności systemu nadzoru do wykrywania patologicznych zjawisk gospodarczych druzgocąco uderzają w niemiecki rynek kapitałowy. Z kolei jego postępująca słabość stanowi największy problem dla przyszłej modernizacji największej gospodarki Europy.
Również na krajowym podwórku mierzymy się ze skutkami niedawnej afery GetBack, o której prowadzimy serwis informacyjny pod adresem https://getback.wiki. Uważamy, że wnioski płynące z obu skandali, mogą znacząco pomóc w realizacji wizji zaproponowanej przez Forum. Jest to szczególnie pilne w warunkach postępującej inflacji, gdy na skutek nieufności do rynku kapitałowego Polacy tracą dziesiątki miliardów złotych rocznie. Z powodu wzrostu cen produktów i usług, realna wartość lokat bankowych, a więc ulubionego sposobu akumulacji kapitału Polaków, kurczy się o ponad 10% rocznie.
O wnioski, jakie powinniśmy wyciągnąć z afery Wirecard zapytaliśmy Sebastiana Płóciennika z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Marcina Obronieckiego, prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego:
Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu:
Save&Invest: Wzlot i upadek niemieckiego Ikara. Wirecard, czyli GetBack.de
Wyślij plik na adres: